आमचे सर्व अपडेट्स मिळविण्यासाठी फॉलो करा  :  फेसबुक I ट्विटर I इंस्टाग्राम

————————

68th National Film Awards announced. The Best Actor award shared between Suriya and Ajay Devgan. 68 व्या राष्ट्रीय चित्रपट पुरस्कारांसाठीच्या चित्रपट परीक्षकांनी आज 2020 या वर्षासाठीच्या विजेत्यांची घोषणा केली. याआधी अध्यक्ष आणि परीक्षक सदस्यांनी केंद्रीय माहिती आणि प्रसारण मंत्री अनुराग ठाकूर  यांची भेट घेऊन विजेत्यांच्या नावाबाबत माहिती दिली. अनुराग ठाकूर  यांनी सर्व विजेत्यांचे अभिनंदन केले आहे. कोविड महामारीमुळे 2020 हे वर्ष विशेष आव्हानात्मक होते मात्र तरीही नामांकनामधील चित्रपटांनी  उत्कृष्ट काम केले आहे, असे अनुराग ठाकूर म्हणाले. अत्यंत परिश्रमपूर्वक प्रवेशिका तपासल्याबद्दल आणि पुरस्कारांसाठी उत्कृष्ट चित्रपटांची निवड केल्याबद्दल त्यांनी परीक्षकांचे आभार मानले. 

भारतीय सिने जगतातील दिग्गज चित्रपटनिर्माते आणि मान्यवरांचा परीक्षकांमध्ये समावेश होता. कथाबाह्य चित्रपट परीक्षक अध्यक्ष चित्रार्थ सिंह, सर्वोत्कृष्ट लेखन परीक्षक अध्यक्ष अनंत विजय, , फीचर फिल्म परीक्षक (सदस्य – मध्यवर्ती पॅनेल) धरम गुलाटी, माहिती आणि प्रसारण मंत्रालयाच्या अतिरिक्त सचिव  नीरजा शेखर यांच्या उपस्थितीत पुरस्कारांची घोषणा केली.

मध्य प्रदेश  सर्वाधिक चित्रपट स्नेही राज्य ठरले तर उत्तराखंड आणि उत्तर प्रदेश यांचा विशेष उल्लेख करण्यात आला. किश्वर देसाईच्या ‘द लाँगेस्ट किस’ या पुस्तकाला वर्षभरातील  चित्रपटांवरील सर्वोत्कृष्ट पुस्तकाचा  पुरस्कार जाहीर झाला आहे , तर मल्याळम पुस्तक ‘एमटी अनुनाहवांगलुडे पुष्टकम’ आणि ओडिया पुस्तक ‘काली पैने कालिरा सिनेमा’ या पुस्तकाचा विशेष गौरव झाला.

सर्वोत्कृष्ट फिचर फिल्म म्हणून तमिळ चित्रपट  , सुराराई पोत्रू या चित्रपटाला पुरस्कार जाहीर झाला  आहे. सकस मनोरंजन देणाऱ्या तानाजी : द  अनसंग वॉरियर या हिंदी चित्रपटाने   सर्वोत्कृष्ट लोकप्रिय चित्रपट म्हणून बाजी मारली आहे.

सर्वोत्कृष्ट अभिनेत्याचा पुरस्कार सुराराई पोत्रू या चित्रपटासाठी सुरिया यांना आणि  तानाजी : द  अनसंग वॉरियर या हिंदी चित्रपटासाठी अजय देवगण  यांना विभागून जाहीर झाला आहे. मनोज मुंतशीर यांना ‘सायना’ या हिंदी चित्रपटासाठी सर्वोत्कृष्ट गीतकाराचा पुरस्कार मिळाला आहे.

पुरस्कारांची संपूर्ण यादी खाली दिली आहे.

68th National Film Awards, 2020

Most Film Friendly State

Special Mention:

S.No. State Certificate
1. Uttarakhand Certificate
2. Uttar Pradesh Certificate

Most Film Friendly State:

S.No. State Medal
1. Madhya Pradesh Rajat Kamal & Certificate

68th National Film Awards, 2020

Best Writing on Cinema

Special Mention:

S.No. Title of the Book Language Name of the Author Name of the Publisher  Certificate
     1. MT Anunahvangalude Pusthakam Malayalam Anoop Ramakrishnan Malayalam  Panorama Certificate
     2. Kali Paine Kalira Cinema Odia Surya Deo Pakshighar

Prakashanee

Certificate

 

Award for Best Book on Cinema:

S. No.      Title of the Book Language Name of the Author Name of the Publisher Medal and Cash prize
1.      The Longest Kiss English Kishwar Desai Westland Publications Swarna Kamal and Rs. 75,000/-

68th National Film Awards 2020

Non-Feature Films Results

S.No. Category of  Award Title of the Film Awardee Medal

& Cash Prize

BEST NARRATION/ VOICE OVER Rhapsody of Rains- Monsoons of Kerala

 

(English)

Voice Over : Shobha Tharoor  Sreenivasan Rajat  Kamal

Rs 50,000/-

 

BEST MUSIC DIRECTION 1232 Kms: Marenge Toh Wahin Jaakar

( 1232 Kms – Will Die there only )

 

(Hindi)

Music Director:  Vishal Bhardwaj

 

Rajat  Kamal,

Rs 50,000/-

BEST EDITING

 

Borderlands

(Bengali, Nepali Manipuri, Hindi & Punjabi)

Editor : Anadi Athaley

 

 

Rajat  Kamal

Rs 50,000/-

BEST ON-LOCATION SOUND RECORDIST Jadui Jangal ( Magical Forest)

 

(Hindi)

On location sound recordist  :Sandip Bhati & Pradeep  Lekhwar Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/-

BEST AUDIOGRAPHY Pearl of the Desert

 

(Rajasthani)

Re-recordist (final mixed track) : Ajit Singh Rathore Rajat  Kamal

Rs. 50,000/-

BEST CINEMATOGRAPHY Shabdikkunna Kalappa

(Talking Plow)

(Malayalam)

Cinematographer:  Nikhil S Praveen

 

 

Rajat  Kamal

 

Rs. 50,000/- each

 

BEST DIRECTION Oh That’s Bhanu

(English, Tamil, Malayalam & Hindi)

Director :  RV Ramani Swarna Kamal

 

Rs. 1,50,000/-

 

 

BEST FILM ON FAMILY VALUES Kumkumarchan

(Worship

 of the Goddess)

(Marathi)

Producer: Studio Filmy Monks

 

Director :  Abhijeet Arvind Dalvi

 

Rajat  Kamal

 

Rs. 50,000/- each

BEST SHORT FICTION FILM Kachichinithu

( The Boy with a Gun)

 

(Karbi)

 

Producer & Director :  Khanjan Kishore Nath

 

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

SPECIAL JURY AWARD Admitted

(Hindi & English)

Director : Ojaswee Sharma

 

 

Rajat  Kamal

 

Rs 1,00,000/-

BEST INVESTIGATIVE FILM The Saviour : Brig.Pritam Singh

 

(Punjabi)

Producer:  Akal Productions

 

Director : Dr. Paramjeet Singh Kattu

Rajat Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

BEST EXPLORATION /ADVENTURE FILM    (to include  sports) Wheeling the Ball

 

(English &Hindi)

Producer: Film Division

 

Director :Mukesh Sharma

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

BEST EDUCATIONAL FILM Dreaming of  Words

 

(Malayalam)

 

Producer & Director :  Nandan

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

 

 

 

 

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES
  1. Justice Delayed but Delivered

(Hindi)

 

                 

                   &

 

 

  1. Three Sisters

(Bengali)

 

Producer:  Mandeep Chauhan

 

Director : Kamakhya Narayan Singh

 

&

 

Producer : Ratnaboli Ray

 

Director : Putul Rafey Mahmood

Rajat  Kamal

 

Rs. 50,000/- each(shared)

 

 

 

BEST ENVIRONMENT FILM  Manah Aru Manuh

(Manas and People)

(Assamese)

Producer:Directorate, Manas National Park and Aaranyak

 

Director :  Dip Bhuyan

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

 

BEST PROMOTIONAL FILM Surmounting Challenges

(English)

Producer : Delhi Metro Rail Corporation limited

 

Director :Satish Pande

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

BEST SCIENCE and

TECHNOLOGY FILM

On the Brink Season 2- Bats

(English)

Producer : The Gaia People

 

Director : Akanksha  Sood Singh

 

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

BEST ARTS and CULTURE FILM Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar

(Dr. Venkatesh Kumar)

 

(Kannada)

Producer :Dept. of Information and Public Relations, Govt. of Karnataka

 

Director : Girish Kasaravalli

 

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

BEST BIOGRAPHICAL FILM Pabung Syam

 

(Manipuri)

Producer : Film Division

 

Director : Haobam Paban Kumar

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/-  each

 

BEST  ETHNOGRAPHIC FILM

 

Mandal ke Bol

(Rhythm of Mandal)

 

(Hindi)

Producer : Madhya Pradesh Tribal Museum-Bhopal

 

Director : Rajendra Janglay

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

BEST DEBUT NON-FEATURE FILM OF A DIRECTOR Pariah

(Marathi and Hindi)

Producer : MIT School of Film & Telivision-Pune

 

Director : Vishesh Iyer

 

Rajat  Kamal

 

Rs. 75,000/- each

BEST NON-FEATURE FILM  Testimony of Ana

 (Dangi)

Producer & Director :  Sachin  Dheeraj Mundigonda

 

 

Swarna Kamal

 

Rs. 1,50,000/-each

 

 

68th National Film Awards 2020

Feature Films Results

S.No. Category of Award Title Of  The Film Awardee Medal

& Cash Prize

   1. Special Jury Mention Semkhor

(Dimasa)

 

Vaanku

(Malayalam)

 

June

(Marathi)

 

Godakaath

(Marathi)

&

Avwanchhit

(Marathi)

 

Toolsidas Junior

(Hindi)

 

Actress : Aimee Baruah

 

 

 

Director : Kavya Prakash

 

 

Actor : Siddharth Menon

 

 

 

Actor : Kishore Kadam

 

 

 

Child Actor : Varun Buddhadev

Certificate Only
   2. Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution      

 

      (a) Best Haryanvi Film

 

Dada Lakhmi Producer:   Anhad Studio Pvt.Ltd

 

Director:  Yashpal Sharma

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

 

      (b) Best Dimasa Film

 

Semkhor Producer:   Aimee Baruah Production Society

 

Director:  Aimee Baruah

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

      (c) Best Tulu  Film

 

Jeetige Producer:   A R Productions

 

Director:  Santhosh  Mada

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

    3. Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution      
Best Telugu Film

 

Colour Photo Producer:  Amrutha Productions

 

Director: Angirekula Sandeep Raj

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

Best Tamil Film

 

Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum Producer:   Hamsa Pictures

 

Director:  Vasanth S Sai

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

 

Best Malayalam Film

 

Thinkalazcha Nishchayam

(Engagement is on Monday)

Producer: Pushkar Films

 

Director:  Prasanna Sathyanath Hegde

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

Best Marathi Film

 

Goshta Eka Paithanichi

(Tale of a Paithani)

Producer:   Planet Marathi

 

Director:  Shantanu Ganesh Rode

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

Best Kannada Film

 

Dollu Producer:   Wadeeyar Movies

 

Director:  Sagar Puranik

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

Best Hindi Film

 

Toolsidas Junior Producer:  Ashutosh Gowariker Productions Pvt.Ltd

 

Director:  Mridul Toolsidass

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

Best Bengali  Film

 

Avijatrik

( The Wanderlust of Apu)

 

Producer:   GMB Films Pvt.ltd

 

Director:  Subhrajit Mitra

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

Best  Assamese Film

 

        Bridge Producer:   Sabita Devi

 

Director:  Kripal Kalita

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

    4. Best Action Direction Award (Stunt Choreography)

 

 

AK Ayyappanum Koshiyum

 

(Malayalam)

 Stunt Choreography :

 

Rajasekhar ,  Mafia Sasi &  Supreme Sunder

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-(shared)

 

 

 

    5. Best  Choreography Natyam ( Dance)

        (Telugu)

 

Choreographer: Sandhya Raju Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

    6. Best Lyrics          Saina

(Hindi)

 

Lyricist:  Manoj  Muntashir

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

    7. Best  Music Direction Ala Vaikunthapurramuloo

      (Telugu)

 

 

 

Soorarai Pottru

       (Tamil)

 

Music Director (Songs):

Thaman S

 

 

 

 

Music Director (Background Score) :

 

G V Prakash Kumar

 

 

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

    8. Best  Make-up Artist Natyam ( Dance)

(Telugu)

Make-up Artist: T V Rambabu

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

    9. Best Costume Designer Tanhaji :The Unsung Warrior

(Hindi)

Costume Designer:  Nachiket Barve & Mahesh Sherla Rajat Kamal and Rs.50,000/- (shared)
   10. Best Production Design Kappela

(Chapel)

(Malayalam)

 

Production  Designer:  Anees Nadodi Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   11. Best Editing Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

(Tamil)

Editor: Sreekar Prasad

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   12. Best Audiography    Dollu

(Kannada)

     

 

Mi Vasantrao

(I Am Vasantrao)

(Marathi)

 

Malik

(Malayalam)

Location Sound Recordist (for sync sound films only) :  Jobin Jayan

 

 

Sound Designer : Anmol Bhave

 

 

 

Re- recordist of the final mixed track: Vishnu Govind & Sree Sankar

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

   13. Best Screenplay Soorarai Pottru

(Tamil)

 

 

Mandela

(Tamil)

 

Screenplay writer (original):  Shalini Usha Nair & Sudha Kongara

 

 

Dialogue Writer:  Madonne Ashwin

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

  14. Best Cinematography Avijatrik

( The Wanderlust of Apu)

(Bengali)

 

 

Cameraman: Supratim Bhol Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   15. Best Female Playback  Singer AK Ayyappanum Koshiyum

 (Malayalam)

 

Singer : Nanchamma

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   16. Best Male Playback Singer Mi Vasantrao

(I Am Vasantrao)

     (Marathi)

Singer : Rahul Deshpande

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

   17. Best Child Artist Tak-Tak

(Marathi)

 

&

  Sumi

(Marathi)

 

Child Artist : Anish Mangesh Gosavi

 

                   

 

Child Artist : Akanksha Pingle

&

Divyesh Indulkar

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- shared

   18. Best Supporting Actress Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

(Tamil)

 

Supporting Actress:  Lakshmi Priya Chandramouli

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

   19. Best Supporting Actor AK Ayyappanum Koshiyum

(Malayalam)

Supporting Actor:  Biju Menon

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

    20. Best Actress Soorarai Pottru

(Tamil)

Actress : Aparrna Balamurali Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

    21. Best Actor Soorarai Pottru

(Tamil)

 

           &

 

Tanhaji :The Unsung Warrior

(Hindi)

Actor : Suriya

 

 

          &

 

Actor : Ajay Devgn

 

          

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- shared

 

 

   22. Best  Direction AK Ayyappanum Koshiyum

 

(Malayalam)

Director: Sachidanandan KR Swarna Kamal and

 

Rs. 2,50,000/-

   23. Best Children’s Film Sumi

(Marathi)

Producer :  Harshall Kamat Entertainment

 

Director: Amol Vasant Gole

Swarna Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

 

   24. Best Film on Environment Conservati on/Preservation Taledanda (Beheading a Life)

(Kannada)

Producer: Krupanidhi Kreations

 

Director: Praveen Krupakar

Rajat Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

 25. Best Film on Social Issues

(Themes such as prohibition,women and child empowerment,social evils like dowry, drug abuse, empowerment of  differently-abled people, tribal and indigeneous people etc.)

  Funeral

 

  (Marathi)

Producer:  Before After Entertainment

 

 

 

Director:  Vivek Dubey

Rajat Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

 

 

 

 

 

 

 

 

  26. Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment Tanhaji :The Unsung Warrior

   (Hindi)

Producer:  Ajay Devgn FFilms

 

Director:  Om Raut

Swarna Kamal and

Rs. 2,00,000/- (each)

 

 

  27. Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director     Mandela

      (Tamil)

Producer: YNOT Studios

 

Director:  Madonne Ashwin

Swarna Kamal and Rs.1,25,000 (each)

 

 

28. Best Feature Film Soorarai Pottru

      (Tamil)

Producer:  2D Entertainment Pvt.Ltd

 

Director: 

Swarna Kamal and

Rs. 2,50,000 (each)

चित्रपट जगताच्या अन्य बातम्यांकरिता क्लिक करा

Website | + posts

Leave a comment

Instagram

[instagram-feed]

Facebook

[FBW]

Twitter

We are available on Google Play Store. Get it now.

We are available on Google Play Store. Get it now.

Navrang Ruperi © 2022. All rights reserved.

We are available on Google Play Store. Get it now.

Navrang Ruperi © 2022. All rights reserved.